6 Vurdering av risiko - metode
I vurderingen av risiko er det tatt utgangspunkt i DSBs veileder for helhetlig risiko- og sårbarhetsanalyse. Arbeidsgruppene benyttet analyseskjema fra veilederen. Analysene fra 2022 er ført over i nytt skjema for å ha best mulig sammenligning og helhet i fremstilling av sammenstilt ROS. Analyseskjema for hver av de 24 hendelsene ligger vedlagt rapporten (vedlegg 1).
For å komme frem til en vurdert risiko for hver hendelse, ble det tatt utgangspunkt i produktet av sannsynlighet og konsekvens (sannsynlighet x konsekvens = risiko), som er en vanlig måte å fremstille risiko. Dette produktet ble så vurdert ut ifra sårbarheten, som ble vurdert i hendelsen, og usikkerhet.
Det er gjort unntak for hendelsene Pågående livstruende vold og Sikkerhetspolitisk krise. Felles for disse hendelsene er at det står gjerningsperson(er) bak. De har et formål og i de fleste tilfelle er det foretatt en planlegging som har som mål at hendelsen ikke er forutsigbar. Derfor benytter mange som jobber med risikoanalyser av slike hendelser, en annen metode for vurdering av sannsynlighet. Litt forenklet kan vi si; Har vi en verdi (samfunnsverdiene) vi vil beskytte og det samtidig er sårbarheter som gjør det mulig å skade verdien, er det sannsynlig at det vil skje når det er identifisert en trusselaktør som vil skade den aktuelle verdien. Trusselen er det politiet (PST), Nasjonal Sikkerhetsmyndighet (NSM) og forsvaret (E-tjenesten), som vurderer. For disse to hendelsene er konsekvensene vurdert mot sårbarhet og åpen nasjonal trusselvurdering.
Nærmere beskrivelse av metoden for å vurdere risiko i denne analysen er beskrevet i vedlegg 2.